Get Adobe Flash player

Osiedle im. C. Ratajskiego

Osiedle im. M. Kopernika

Godziny otwarcia

KASA
Wt. - Pt.          8:00-14:00
Przerwa         10:00-10:15
Poniedziałek  10:00-16:00
Przerwa         13:00-13:15
Dział Czynszów
Poniedziałek  07:00-17:00
Pozostałe dni 07:00-15:00
Dział Członkowski
Poniedziałek  10:00-17:00
Pozostałe dni 10:00-14:00

Zaprzyjaźnieni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 cooperatives logoamale

 

 

 

 

 

 

 

Spór o przekształcenie prawa do lokalu rozstrzygnięty

Sąd Najwyższy 22 kwietnia 2015 wydał uchwałę (III CZP 13/15), która odpowiada na pytanie prawne: "Czy prawo odrębnej własności lokalu nabyte w czasie trwania małżeńskiej wspólności ustawowej, wskutek przekształcenia lokatorskiego prawa do lokalu na podstawie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych w brzmieniu obowiązującym sprzed nowelizacji dokonanej ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2011 r. Nr 201, poz. 1180) - na zasadzie surogacji wchodzi w skład majątku osobistego tego z małżonków, do którego majątku osobistego wchodziło lokatorskie prawo do lokalu?"

Podajemy treść uchwały:


„Prawo odrębnej własności lokalu nabyte na podstawie ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych w brzmieniu obowiązującym przed nowelizacją dokonaną ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2011 r., Nr 201, poz. 1180) przez pozostającego w małżeńskiej wspólności ustawowej członka spółdzielni, któremu przysługiwało stanowiące jego majątek osobisty spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu, należy do majątku osobistego tego członka (art. 33 pkt 10 k.r.o.).”
Jak wynika z powyższej uchwały prawo odrębnej własności lokalu nabyte w czasie trwania małżeństwa, po przekształceniu lokatorskiego prawa do lokalu na podstawie przepisów ustawy z 15.12.2000 o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U. z 2011 r. Nr 201, poz. 1180) nie stanowi wspólności małżonków, ale wchodzi w skład majątku osobistego tego z małżonków, do którego majątku osobistego wchodziło lokatorskie prawo do lokalu.


Źródło: www.sn.pl